Sztuka walki judo metodą wspomagania rozwoju uczniów w szkole podstawowej (STUDIA I MONOGRAFIE NR 559)

• Autor: Kozdraś Grzegorz
    Kozdras-Sztuka-walki-spis_tresci.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-807-4
  • Rok wydania: 2018

Popularność sztuk i sportów walki wśród dzieci i młodzieży jest coraz większa. Jest to związane z powszechnie znanymi korzyściami jakie płyną z tej aktywności w obszarze ich sprawności fizycznej i zdrowia. Prezentowana książka, pozwala zrozumieć fenomen judo w kontekście całościowego rozwoju młodych ludzi, biorąc pod uwagę ich rozwój moralny, społeczny, poznawczy i fizyczny.

W części teoretycznej książka przybliża sztukę walki judo w odniesieniu do założeń koncepcji wychowania agonistycznego, której podstawą jest kategoria walki. Koncentruje się ona na tym, aby wskazać jak uczciwie rywalizować z innymi, a także to w jaki sposób można pokonywać opory wewnętrzne i zewnętrzne, by stawiając opór wszystkim tym, którzy zmierzają w innym kierunku, nie czynić krzywdy zarówno sobie jak i innym.

W części empirycznej publikacja przedstawia fakty, które potwierdzają hipotezę mówiącą o istotnych korzyściach rozwojowych dzieci w obszarze fizycznym, moralnym, społecznym i poznawczym wskazując, że wykorzystanie sztuki walki judo jako metody wspomagającej rozwój uczniów w szkole podstawowej jest dobrym wyborem.

Biorąc pod uwagę wyzwania współczesnej szkoły, w kontekście wychowania młodych ludzi do życia w społeczeństwie otwartym, prezentowana książka może stać się jednym z pomysłów na wspomaganie rozwoju uczniów, uzupełniając ofertę szkoły w zakresie ich wychowania.

Publikacja kierowana jest do trenerów sztuk i sportów walki, uczniów i ich rodziców (zarówno tych uprawiających sztuki i sporty walki, jak i tych, którzy poszukują takiej formy aktywności), naukowców i studentów zajmujących się problematyką pedagogiki sportu, a także nauczycieli-praktyków, szczególnie tych w których szkołach prowadzone są zajęcia z wykorzystaniem sztuk i sportów walki.

• Autor: Kozdraś Grzegorz
    Kozdras-Sztuka-walki-spis_tresci.pdf Pobierz