Znaczenie aktywności kulturalnej dla jakości życia człowieka dorosłego (STUDIA I MONOGRAFIE NR 538)

• Autor: Jarosz Katarzyna
  • ISBN: 978-83-7395-729-9
  • Rok wydania: 2016

Praca poświęcona jest problematyce jakości życia dorosłych mieszkańców województwa opolskiego, rozpatrywanej w kontekście realizowanej przez nich aktywności kulturalnej i ma charakter studium teoretyczno-empirycznego. W części teoretycznej omówiono koncepcje związane z funkcjonowaniem człowieka w świecie kultury oraz przedstawiono w interdyscyplinarnym ujęciu wielowymiarowy model jakości życia. W części empirycznej ukazano procedurę badawczą, a także wyniki badań obrazujące relacje zachodzące między poszczególnymi układami kultury oraz stylami partycypacji kulturalnej a obszarami jakości życia respondentów. Materiał empiryczny pochodzi z badań realizowanych we wszystkich powiatach województwa opolskiego. Autorka, oprócz prezentacji hierarchii preferencji kulturalnych oraz stylów partycypacji kulturalnej dorosłych mieszkańców województwa opolskiego, diagnozuje funkcje aktywności kulturalnej w procesie hominizacji. Ponadto opisuje nowy predyktor jakości życia w polu kulturalnym jednostki – styl partycypacji kulturalnej oparty na podmiotowym standardzie funkcjonowania jednostki.

Książka adresowana jest do andragogów, pedagogów, animatorów  kultury, psychologów, studentów nauk społecznych oraz do zainteresowanych problematyką podnoszenia subiektywnego poczucia jakości życia człowieka dorosłego poprzez wydobywanie walorów tkwiących w kulturze późnej nowoczesności.
  • Autor: Jarosz Katarzyna
  • ISBN: 978-83-7395-729-9