Wybrane elementy okresu okołoporodowego a psychospołeczne funkcjonowanie człowieka (Studia i monografie nr 617)

• Autor: Lichtenberg-Kokoszka Emilia
    Lichtenberg_Wybrane_elementy_Spis_tresci.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-959-0
  • Rok wydania: 2022

Narodziny to jedno z najdonioślejszych wydarzeń w życiu człowieka, jak się bowiem okazuje nie tylko „sposób przyjścia na świat”, ale również wiele drobnych niuansów z okresu okołoporodowego (w tym zwłaszcza ilość sytuacji niekorzystnych) może mieć wpływ na rozwój określonych psychospołecznych cech ludzkich. Tym razem analizie poddano czynniki okresu okołoporodowego wpływające na przebieg porodu i stan noworodka, w tym termin i czas trwania porodu, nieprawidłowe położenie i ułożenie płodu podczas porodu, opętlenie pępowiną, obecność błon płodowych, urodzeniową masę ciała oraz punktację w skali Apgar. Podjęto także próbę szerokiego, interdyscyplinarnego omówienia traumy narodzin.

Niniejsza książka stanowi kontynuację tomu: Rodzaj porodu a psychospołeczne funkcjonowanie człowieka (Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2020).

• Autor: Lichtenberg-Kokoszka Emilia
    Lichtenberg_Wybrane_elementy_Spis_tresci.pdf Pobierz