The Trailblazers of Educational Change. An Introductory of the EdTech Market in Software Programming Education (Studia i Monografie nr 609)

• Autor: Duranowski Wojciech
    Duranowski_The_Trailblazers_Spis_21_11_08.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-934-7, e-ISBN 978-83-7395-949-1
  • Rok wydania: 2021

The aim of the book is to analyze the emerging market of online education in software programming. Traditional on-campus computer studies programs are not enough to upskill the masses of people who will need to transfer to technology jobs or jobs which are enriched with technology components. Therefore, new methods of software programming education are currently being tested in various ways. Most of the companies presented in this book have been less than 10 years in operation and they are constantly pivoting their business models. Investors are patient and belive that some of tchem will disrupt the educational market one day. While we are not certain which of these initiatives will prevail, the issue of upskilling of low-wage workers towards tech jobs or digitally transformed jobs is an urgent matter to tackle.

/z okładki/

Tematem książki jest analiza rozwijającego się rynku edukacji online w zakresie programowania. Tradycyjne programy studiów komputerowych na uczelniach nie wystarczą, aby podnieść umiejętności osób, które będą musiały przenieść się na stanowiska związane z technologią lub wykonywać prace wzbogacone o komponenty technologiczne. Dlatego nowe metody edukacji programowania są obecnie testowane na różne sposoby. Większość firm przedstawionych w tej książce działa mniej niż 10 lat i stale zmienia swoje modele biznesowe. Chociaż nie jesteśmy pewni, która z tych inicjatyw zwycięży, kwestia podnoszenia kwalifikacji nisko opłacanych osób wykonujących tę pracę jest pilną kwestią do rozwiązania (fragment tekstu z okładki).

Książka dostępna na ibuk.pl: https://www.ibuk.pl/fiszka/258667/he-trailblazers-of-educational-change-an-introductory-analysis-of-edtech-market-in-software-programming-educaton.html

• Autor: Duranowski Wojciech
    Duranowski_The_Trailblazers_Spis_21_11_08.pdf Pobierz