Rodzicielstwo w różnych fazach rozwoju rodziny

Dostępność: Brak w magazynie

• Autor: Brągiel Józefa, Górnicka Beata (red. nauk.)
    Bragiel-Gornicka-Rodzicielstwo-w-roznych.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-756-5
  • Rok wydania: 2017

Rodzina i rodzicielstwo stanowią jedne z najważniejszych wartości w życiu i należą do głównych obszarów aktywności dorosłego człowieka. Rodzicielstwo na trwałe wpisuje się w funkcjonowanie rodziny i urzeczywistnia się adekwatnie do przemian dokonujących się w rodzinie (zachodzących w cyklu życia członków rodziny), które charakteryzowane są jako fazy rozwoju rodziny (od fazy pierwotnej małżeństwa, poprzez: fazę funkcjonowania rodziny z małym dzieckiem, fazę rodziny z dzieckiem w wieku szkolnym, fazę rodziny z dzieckiem dorastającym, fazę rodziny z dzieckiem usamodzielnionym (opuszczającym „rodzinne gniazdo”), aż po fazę wtórną małżeństwa.

Kolejna książka przygotowana w środowisku naukowym Uniwersytetu Opolskiego poświęcona została właśnie zagadnieniom dotyczącym rodzicielstwa w różnych etapach funkcjonowania rodziny. Autorzy w prezentowanych tekstach charakteryzują przemiany rodziny i różne klasyfikacje faz rozwojowych jej życia i funkcjonowania, określa najważniejsze zadania i docelowe zmiany w poszczególnych fazach rodzicielstwa. W książce podjęto również wątki takie jak: przygotowanie o rodzicielstwa, aktywne uczestnictwo matki i ojca w stymulacji rozwoju dziecka w różnych okresach jego życia, kształtowanie kompetencji rodzicielskich i wiele innych.

Książkę tę, oddawaną do rąk Czytelników, redaktorki i autorzy dedykują wszystkim tym osobom, którym wciąż bliska jest problematyka rodzicielstwa. Powstała ona z nadzieją, że trafi zarówno do rodziców, którzy są coraz częściej zainteresowani szukaniem wiedzy dotyczącej sposobów podwyższania efektywności swoich rodzicielskich oddziaływań, ale też do nauczycieli, opiekunów i wychowawców, asystentów rodziny czy pracowników socjalnych, którzy mają służyć rodzicom wsparciem i pomocą w podejmowaniu i realizacji rodzicielski zadań.

• Autor: Brągiel Józefa, Górnicka Beata (red. nauk.)
    Bragiel-Gornicka-Rodzicielstwo-w-roznych.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-756-5