Policyjna jednostka specjalna w regionalnej polityce bezpieczeństwa. Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Opolu (STUDIA I MONOGRAFIE NR 591)

• Autor: Maziarz Bartosz, Pater Bartłomiej
    Maziarz-Policyjna-jednostka-Spis_tresci.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-881-4
  • Rok wydania: 2020

Monografia poświęcona została analizie regionalnej polityki bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożenia terrorystycznego, a także roli i miejsca policyjnej jednostki specjalnej w regionalnej polityce bezpieczeństwa. Kwestie te zostały przedstawione na przykładzie opolskiej jednostki specjalnej policji (obecnie funkcjonującej pod nazwą Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji) i regionalnej polityki bezpieczeństwa województwa opolskiego. Studium przypadku stanowiła polityka bezpieczeństwa miasta Opola oraz województwa, kreowana przez władze samorządu szczebla wojewódzkiego – Marszałka Województwa Opolskiego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. W książce znajdują się dotychczas niepublikowane dane nt. kreowania regionalnej polityki bezpieczeństwa przez władze samorządowe Opolszczyzny. W monografii autorzy podjęli próbę konceptualizacji pojęcia czym jest regionalna polityka bezpieczeństwa. Jednocześnie przedstawiony został rys historyczny oraz ewolucja technologiczna policyjnej jednostki specjalnej policji w województwie opolskim, zarazem jest to pierwsza monografia w Polsce, poświęcona wojewódzkim siłom kontrterrorystycznym policji. W książce opublikowano 80 unikalnych i dotąd niepublikowanych fotografii opolskich antyterrorystów z lat 1993–2019.

Książka kierowana jest do szerokiego kręgu odbiorców, badaczy, specjalistów, praktyków związanych z naukami społecznymi oraz naukami o bezpieczeństwie, studentów i pasjonatów, podejmujących w swych badaniach takie zagadnienia jak: polityki publiczne, szeroko rozumiane bezpieczeństwo, antyterroryzm oraz siły specjalne.

• Autor: Maziarz Bartosz, Pater Bartłomiej
    Maziarz-Policyjna-jednostka-Spis_tresci.pdf Pobierz