Kulturowe i instytucjonalne bariery korupcji w państwach nordyckich (STUDIA I MONOGRAFIE NR 527)

• Autor: Czepil Bartosz
    Czepil-Kulturowe-i-instytucjonalne-Spis_tresci.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-690-2
  • Rok wydania: 2015

Celem książki jest zidentyfikowanie i opis czynników odpowiedzialnych za niski poziom korupcji w państwach nordyckich. Autor jest przekonany, że „historia jest ważna”, dlatego wykorzystuje podejście historycznego instytucjonalizmu w analizie wielowiekowego rozwoju cech kulturowych i instytucji, które obecnie stanowią bariery dla korupcji w modelu nordyckim. Transparencja, silne społeczeństwo obywatelskie, uogólnione i instytucjonalne zaufanie, identyfikacja obywateli z państwem, uniwersalizm socjalny, egalitaryzm społeczno-ekonomiczny oraz sprawiedliwość proceduralna to cechy państw nordyckich, które są barierą dla korupcji. Ten repertuar cech jest zazwyczaj traktowany jako zmienna zastana, bez próby odpowiedzi na pytanie, dlaczego akurat w Skandynawii utrwalił się taki konglomerat normatywno-instytucjonalny. W książce została podjęta próba odpowiedzi na to pytanie. Autor stara się udowodnić, że model nordycki, z całym zestawem wymienionych wyżej właściwości jako jego integralnych składników, mógł się rozwinąć w XX wieku dzięki specyficznym trajektoriom rozwojowym, których bieg został określony przez tzw. momenty formujące sięgające setki lat wstecz skandynawskiej historii.

Praca jest adresowana do następujących grup czytelników:

– studenci nauk politycznych i socjologii zainteresowani zagadnieniem korupcji, polityki antykorupcyjnej oraz kulturowym i politycznym rozwojem państw nordyckich;

– przedstawiciele nauk społecznych zajmujący się zagadnieniem korupcji, polityki antykorupcyjnej oraz kultury politycznej i polityki w państwach nordyckich;

– przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz aktywiści działający na rzecz poprawy jakości rządzenia i walki z korupcją;

– politycy i urzędnicy zainteresowani kwestią jakości rządów oraz przeciwdziałaniem korupcji.

• Autor: Czepil Bartosz
    Czepil-Kulturowe-i-instytucjonalne-Spis_tresci.pdf Pobierz