Odkrywamy ukryte. Konstrukcja i dekonstrukcja neoliberalnego przekazu podręczników szkolnych, (Studia i Monografie nr 626)

• Autor: Pogorzelska Marzanna
    Pogorzelska_Odkrywamy_Spis_tresci.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-998-9
  • Rok wydania: 2023

Jenny rzuciła wszystko i wyruszyła w ekstremalnie niebezpieczną podróż dookoła świata. John pracuje 24 godziny na dobę i kocha to. Kate uwielbia zakupy. W naszym domu gasimy światło, bo chcemy ocalić planetę. Mamy ogromny dylemat – jaki dodatek do pizzy jest najlepszy?

Znamy te kolorowe, lśniące podręczniki językowe, zapełnione postaciami, które szaleńczo podróżują, z radością pracują i kupują oraz nie mają żadnych poważnych problemów? Książki pełne dobrych rad i idealnie wypolerowane z jakichkolwiek potencjalnie kontrowersyjnych treści?

Autorka analizuje podręczniki w sposób szczególny, pokazując, jak pozornie neutralne i „niewinne” przekazy są przesiąknięte ideologią neoliberalną, „sprzedawaną” nam w sposób niedostrzegalny, jako element zdrowego rozsądku, jako niezauważalne „tak po prostu jest”. To książka nie tylko o podręcznikach, ale o szkole i naszej rzeczywistości w ogóle, przekształcanych w neoliberalny i neokonserwatywny market. To książka o tym, jak rozpoznawać polityczność w codzienności, szczególnie tam, gdzie się jej najmniej spodziewamy. Poszczególne rozdziały, w których przedstawiono wizerunek świata pracy, konsumpcjonizmu, neokonserwatyzm i prywatyzację problemu degradacji środowiska, mogą być traktowane jako swoiste minipodręczniki odkrywania ukrytych, pozornie tylko neutralnych treści.

Praca jest adresowana do kadry pedagogicznej – szkolnej i akademickiej, młodzieży szkolnej, studentów i studentek oraz osób zainteresowanych krytyczną analizą przekazów medialnych.

• Autor: Pogorzelska Marzanna
    Pogorzelska_Odkrywamy_Spis_tresci.pdf Pobierz