Europa Środkowo-Wschodnia jako obszar wielu kultur i polityk. Studia historyczne i politologiczne ofiarowane Profesorowi Nikołajowi Iwanowowi

• Autor: Kwiatek Aleksander, Machelski Zbigniew (red. nauk.)
    Kwiatek-Machelski-Europa-Srodkowo-Wschodnia-spis.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-873-9
  • Rok wydania: 2020
Tytuł tomu, będącego zbiorem studiów ofiarowanych Profesorowi Nikołajowi Iwanowowi, w pełni konweniuje z obszarem naukowych zainteresowań Uczonego, którego prace wniosły twórczy wkład w rozwój badań nad Europą Środkowo-Wschodnią. Teksty ponad dwudziestu autorów (głównie historyków i politologów), przyjaciół, uczniów i współpracowników Profesora, nawiązujące bezpośrednio lub mniej oficjalnie do Jego dorobku, wzbogacają i pomnażają wiedzę o środkowoeuropejskiej rzeczywistości. Podobnie jak u Profesora – wybitnego historyka dziejów najnowszych, politologa i sowietologa, rosyjskiego dysydenta od 40 lat etatowo i emocjonalnie związanego z nauką polską – pojęcie Europy Środkowo-Wschodniej traktowane jest w niniejszym zbiorze jako koncepcja historycznie i politologicznie otwarta, dynamiczna, czyli zmienna w czasie i przestrzeni, kontekstualna – zdeterminowana relacjami Wschód–Zachód, przyszłościowa – z wyraźnie demokratycznym przesłaniem. Taka perspektywa doskonale harmonizuje z humanistyczną misją Nikołaja Iwanowa, dla którego Europa Środkowo-Wschodnia jest z jednej strony obszarem specyficznym na tle kontynentalnej całości, z własną oryginalną, a jednocześnie zróżnicowaną kulturą, historią i bagażem życiowych doświadczeń jego mieszkańców, a z drugiej – synonimem integracji europejskiej byłego obszaru postsowieckiego oraz dawnych krajów ULB (Ukrainy, Litwy, Białorusi) z Zachodem.
  • Autor: Kwiatek Aleksander, Machelski Zbigniew (red. nauk.)
    Kwiatek-Machelski-Europa-Srodkowo-Wschodnia-spis.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-873-9