"Stare" i "Nowe". Literatura dla dzieci i młodzieży w kontekstach kulturowych

• Autor: Olszewska Bożena (red. nauk.)
    stare-nowe-Literatura-spis-tresci.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-852-4
  • Rok wydania: 2019

Monografia o dawnej i współczesnej literaturze dla młodego czytelnika, pomyślana jako kolejny już tom znanej opolskiej serii „Stare i nowe” w literaturze dla dzieci i młodzieży powinna wzbudzić zainteresowanie. Dobór tematyki akcentuje świat przeżyć dziecka z przeszłości i współcześnie, a eksponując sferę jego zainteresowań i pasji poznawczych, ujawnia przy tym charakter i wartość potencjału artystyczno-edukacyjnego. Do lektury zachęca  wybór tekstów - wśród analizowanych tekstów znalazły się te klasyczne, powszechnie znane (np. Serce Edmunda Amicisa, saga o Muminkach Tove Janson), zapomniane, a warte przypomnienia (Życie i przygody małpki Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego), jak i nowe (np. Czy umiesz gwizdać, Joanno ?…Ulfa Starka, Zombie baseball Beatdown Paolo Bacigalupiego) - jak i lista autorów, w  większości uznanych autorytetów literaturoznawczych, którzy ze znawstwem oraz wnikliwością analizują wybrane teksty artystyczne z adresem dziecięco-młodzieżowym.

• Autor: Olszewska Bożena (red. nauk.)
    stare-nowe-Literatura-spis-tresci.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-852-4