Polsko-rosyjski słownik par przekładowych. Tom zbiorczy Podręcznego idiomatykon polsko-rosyjskiego (z.6-10)

• Autor: Chlebda Wojciech (red. nauk.)
    Chlebda_Słownik_par_przekladowych_t2_spis.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-8332-009-0
  • Rok wydania: 2023
  • Oprawa: twarda

Oddajemy w Państwa ręce drugi a zarazem ostatni Polsko-rosyjski słownik par przekładowych. Tom zbiorczy Podręcznego idiomatykonu polsko-rosyjskiego (z. 6-10) pod red. Wojciecha Chlebdy.
Słownik jest dziełem zbiorowym zespołu leksykograficznego Katedry Języków Słowiańskich UO, który od roku 2006 do 2019 wydał dziesięć zeszytów cenionego już w kraju Podręcznego idiomatykonu polsko-rosyjskiego – tematycznego przekładowego słownika frazeologicznego specjalizującego się w utrwalaniu nienotowanych wcześniej utartych grup wyrazowych i ustalaniu ich rosyjskich ekwiwalentów.

"W eseju Nieskończona frazeologia, zamykającym serię opolskiego Idiomatykonu, Profesor Wojciech Chlebda napisał, że jest to jego osobiste pożegnanie z tym projektem. Nikt z nas, idiomatykarzy – jak nazywał członków zespołu Profesor – wówczas nie przypuszczał, że będzie to także Jego pożegnanie z nami. Chociaż może nie do końca jest to pożegnanie, bo cząstka Profesora – jego myśli, uwagi, rady, widzenie świata – pozostanie w każdym z nas. Podczas pracy nad kolejnymi tomami Idiomatykonu uczyliśmy się patrzeć oczami Profesora – to On nauczył nas innego spojrzenia na język, innej wrażliwości. Podziwialiśmy niezmiennie nie tylko Jego wszechstronną wiedzę, niesłychaną pracowitość, konsekwencję, ale też rzadko spotykaną życzliwość, cierpliwość i takt.  Był dla nas ideałem uczonego i przyjaciela, nieustannie mobilizował nas do pracy, staraliśmy się więc nie zawieść naszego Mistrza. Na zawsze pozostaną w naszej wdzięcznej pamięci wszystkie wspólnie spędzone chwile, rozmowy, przemyślenia, uwagi. Pozostanie Jego Idiomatykon.  Zaproszenie do pracy nad jego powstaniem było dla nas wielkim zaszczytem. Za wszystkie wspólnie spędzone chwile, rozmowy, pracę my, idiomatykarki i idiomatykarze, bardzo Panu Profesorowi dziękujemy! "

Zespół autorski

• Autor: Chlebda Wojciech (red. nauk.)
    Chlebda_Słownik_par_przekladowych_t2_spis.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-8332-009-0