Między tradycją a nowoczesnością. Tożsamość kobiety w przestrzeni domu, w historii, kulturze i na drogach emancypacji

• Autor: Laszczak Wanda, Ambroziak Daria, Pudełko Brygida,
    Laszczak-Miedzy-tradycja-spis-tresci.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-632-2
  • Rok wydania: 2014
OPRAWA TWARDA

Książka powstała w czasach, w których toczy się walka o globalną kulturę równości. Sedno ideologiczne owej kultury wyraża się w groźnym – z punktu widzenia zarówno społecznego, jak i jednostkowego – dążeniu do zatarcia ontologicznych różnic między kobietą i mężczyzną oraz w głoszeniu niezwykle kontrowersyjnych teorii na temat popędowej struktury bytu. W kontekście mnożących się w skali globalnej faktów kulturowych, obyczajowych, etycznych inspirowanych przez ideologię gender inicjatorzy i redaktorzy tego tomu postawili sobie za cel zaproszenie przedstawicieli różnych dyscyplin humanistycznych do wspólnej debaty nad pytaniem o tożsamość kobiety. Rozpatrywane jest ono tutaj w odniesieniu do sfery jej życia osobistego, mikroświata domu oraz przyjmowanych przez nią ról społecznych i publicznych z uwzględnieniem perspektywy czasowej, historycznej, nadto przestrzenno-geograficznej, związanej ze specyfiką kultury, mentalności i tradycji narodowych.

Odbiorcami poszczególnych tekstów mogą być nie tylko badacze specjalizujący się w zakresie literaturoznawstwa, kulturoznawstwa czy też innych pokrewnych dziedzin, ale również studenci bądź „szeregowi” czytelnicy, którym książka może pomóc wejść w dialog z fundamentalnymi problemami naszej współczesności, gwałtownie burzącej dotychczasowy ład aksjologiczny i utrwalone przez tradycję systemy relacji międzyludzkich.
  • Autor: Laszczak Wanda, Ambroziak Daria, Pudełko Brygida,
    Laszczak-Miedzy-tradycja-spis-tresci.pdf Pobierz