La condition humaine dans la littérature française et francophone (Los człowieka w literaturze francuskiej i francuskojęzycznej)

• Autor: Modrzejewska Krystyna (red. nauk.)
  • ISBN: 978-83-7395-455-7
  • Rok wydania: 2011
  • Wydawnictwo: WUO; OTPN
Przedmiotem refleksji naukowej romanistów z kraju i zagranicy jest obraz człowieka w literaturze francuskiej i francuskojęzycznej. Analizowany w perspektywie kluczowych problemów egzystencji człowieka, czyli poszukiwania tożsamości, odrzucenia, autonomii kobiety, pisarza świadomego mocy słowa, dotykają utworów od Średniowiecza po czasy nam współczesne. Obejmują między innymi utwory pisarzy: Hugo, Proust, Camus, Claudel, Malraux, Genet, Le Clézio, Koltès, Ernaux, Sarraute, Houellebecq, Daeninckx, Raharimanana, Rivaz, Miano, Kundera.
Praca adresowana jest do miłośników literatury francuskiej i francuskojęzycznej zainteresowanych człowiekiem i jego uwikłaniem w rzeczywistość – studentów, licealistów, humanistów.

La réflexion des romanisants polonais et étrangers concerne l’image de la condition humaine dans la littérature française et francophone. Analysée de la perspective des problèmes cruciaux de la vie humaine- la recherche de l’identité humaine, l’exclusion, l’autonomie de la femme, la condition de l’écrivain conscient du pouvoir de la parole, l’étude touche la création littéraire du Moyen Age jusqu’aujourd’hui comprenant entre autres: Hugo, Proust, Camus, Claudel, Malraux, Genet, Le Clézio, Koltès, Ernaux, Sarraute, Houellebecq, Daeninckx, Raharimanana, Rivaz, Miano, Kundera.
La monographie est adressée aux francophones qui veulent connaître le reflet de l’homme conditionné par la réalité – aux étudiants, lycéens, humanistes
  • Autor: Modrzejewska Krystyna (red. nauk.)
  • ISBN: 978-83-7395-455-7
  • Rok wydania: 2011