L’enfant dans la littérature d’expression française et francophone

• Autor: Ledwina Anna (red. nauk.)
    Ledwina_L_enfant_dans_la_spis_tresci.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-818-0
  • Rok wydania: 2019

Praca ta jest próbą interdyscyplinarnego spojrzenia na wielowymiarowość postaci dziecka. Postrzegane jako istota niewinna, wzbudzająca zaufanie, potrzebująca miłości, jawi się ono jako postać niezwykle złożona, a zarazem uniwersalna, gdyż związana jest z kondycją ludzką, zwłaszcza z moralnością.

Pojęcie dzieciństwa wpisuje się w problematykę poszukiwania własnej tożsamości i sensu życia, wyrażając zarówno niekonwencjonalną wrażliwość młodego człowieka, jego dojrzałość, bunt, łamanie zakazów, odrzucanie stereotypów, jak i odwagę oraz determinację w dążeniu do celu.

Pojmowane w wymiarze indywidualnym i zbiorowym dzieciństwo może być interpretowane również jako swoista relacja z Innym poprzez obnażanie prawdziwej rzeczywistości (i jej absurdów) oraz różnych problemów społecznych (wykluczenie, cierpienie, niesprawiedliwość, przemoc, wojna, okrucieństwo).

Praca jest adresowana do literaturoznawców, badaczy literatury francuskiej i frankofońskiej, studentów i absolwentów filologii romańskiej.

L’objet du livre est de présenter, dans une perspective interdisciplinaire, diverses approches de la figure de l’enfant. Entendu comme un individu innocent, digne de confiance, ressentant le besoin de l’amour, il se révèle un être très complexe, et, en même temps, universel, lié à la condition humaine et à sa moralité.

Toutefois, la notion d’enfance s’inscrit dans un contexte plus vaste, se manifestant aussi bien par une sensibilité inédite, la maturité, la révolte, le refus des interdits et des stéréotypes, que par l’audace et la détermination afin d’atteindre son but.

Analysée sous un aspect individuel et collectif, l’enfance se laisse interpréter également en tant que relation avec l’Autre, en dévoilant une véritable réalité, et ses absurdes, ainsi que différents problèmes sociaux tels exclusion, souffrance, injustice, violence, guerre, cruauté.

• Autor: Ledwina Anna (red. nauk.)
    Ledwina_L_enfant_dans_la_spis_tresci.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-818-0