Ivan Turgenev and Joseph Conrad: A Study in Philosophical, Literary and Socio-Political Relationships (STUDIA I MONOGRAFIE NR 478)

• Autor: Pudełko Brygida
    Pudelko-Ivan-Turgenev-and-spis-tresci.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-522-6
  • Rok wydania: 2012
The present comparative study discusses links between Turgenev and Conrad in two perspectives: general and analytical. The first part thus presents Turgenev and Conrad’s views on philosophy, literature and art. In the second part the two writers are compared in respect of the nature and scope of their interest in social and political issues of the time. Part three offers a comparative analysis of Turgenev’s A Sportsman’s Sketches and Conrad’s The Mirror of the Sea. Finally, intertextual parallels between Under Western Eyes – Conrad’s “Russian novel”, and Turgenev’s political novels (Rudin, On the Eve, Smoke and Virgin Soil) are examined in part four.

Praca składa się z dwóch części: syntetycznej i analityczno-interpretacyjnej. Pierwszy rozdział zawiera syntezę zbieżności natury artystycznej i estetycznej pomiędzy twórczością Turgieniewa i Conrada. Poglądy obu pisarzy na problemy społeczno-polityczne współczesnego im świata i miejsca człowieka w nim zostały przedstawione w rozdziale drugim. Trzeci rozdział ukazuje podobieństwa między „Zwierciadłem morza” Conrada i „Zapiskami myśliwego” Turgieniewa, a uwaga czwartego rozdziału jest skupiona na analizie i interpretacji kontekstów intertekstualnych w powieściach politycznych Turgieniewa („Rudin”, „W przededniu”, „Dym”, „Nowizna”) oraz „W oczach Zachodu” Conrada.
Praca jest adresowana do osób zainteresowanych literaturą angielską oraz komparatystyką.
  • Autor: Pudełko Brygida
    Pudelko-Ivan-Turgenev-and-spis-tresci.pdf Pobierz