Developing Writing Skills. A Manual for EFL Students. 2 edition updated

• ISBN: 978-83-7395-511-0
  • Format: A4
  • Rok wydania: 2012
The manual for teaching writing in English contains not only a systematic presentation of the material but also a large number of practical activities, together with a selection of authentic texts of Polish students of English as illustrations to tasks. Moreover, the manual may be of help to those students who want to study the basic elements of academic, technical and business writing. Additionally, the manual gives suggestions how to write a diploma paper in English in various fields of study as well as how to document sources. The manual refers to the updated academic writing literature. The book is directed primarily to students who need support in writing academic and other texts in English; it may be also successfully used by academic writing teachers or general, business or technical English teachers who teach writing different types of texts in English.

Podręcznik do nauki pisania w języku angielskim zawiera usystematyzowany materiał, dużą liczbę ćwiczeń praktycznych, autentyczne prace studentów jako ilustracje do zadań, elementy pisania tekstów akademickich technicznych oraz biznesowych, wskazówki jak pisać pracę dyplomową w języku angielskim na różnych kierunkach oraz jak dokumentować źródła. W podręczniku cytowana jest najnowsza literatura.
Podręcznik adresowany jest do studentów i nauczycieli studiów anglistycznych i amerykanistycznych oraz dla wszystkich zainteresowanych poprawnym pisaniem tekstów różnego typu w języku angielskim.
  • Autor: Adams-Tukiendorf Małgorzata i Rydzak Danuta
    Adams-Tukiendorf-Developing-Writing-Skills-spis-tresci.pdf Pobierz