Alla guardia dello spirito e della fede. Il patriottismo polacco sul suolo italiano nei testi riporoposti nel centenario della Battaglia di Varsava (1920) e nel 25° anniversario della more di padre Józef Maria (Innocenzo) Bochański OP

• Autor: Lenart Mirosław
    Boche-ski-Alla-guardia-spis_tresci.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-910-1
  • Format: A5, oprawa twarda
  • Rok wydania: 2020
Książka Alla guardia dello spirito e della fede. Il patriottismo polacco sul suolo italiano nei testi riproposti nel centenario della Battaglia di Varsavia (1920) e nel 25° anniversario della morte di padre Józef Maria (Innocenzo) Bocheński OP [Na straży ducha i wiary. Polski patriotyzm na ziemi włoskiej w tekstach przywołanych z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej (1920) oraz 25. rocznicy śmierci ojca Józef Maria (Innocenzo) Bocheński OP] jest wydawnictwem okolicznościowym, przygotowanym z myślą o konferencji naukowej w Padwie, poświęconej współczesnym tendencjom nauczania historii w Europie. Opracowanie zawiera tłumaczenie na język włoski traktatu wybitnego logika, ojca Innocentego Bocheńskiego, opublikowanego pod tytułem O patriotyzmie. Pierwotna edycja z czasu II wojny światowej (reprodukowana w wersji fototypicznej) została przygotowana z myślą o polskich żołnierzach walczących w II Korpusie Polskim, wchodzącym w skład połączonych sił alianckich. Drugi materiał, jaki zaprezentowano w tomie, dotyczy rękopisu sporządzonego z okazji wmurowania w ścianę polskiej kaplicy, znajdującej się w bazylice św. Antoniego w Padwie, tablicy upamiętniającej 10 rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz śmierć ks. Ignacego Skorupki. Wyróżniającym się elementem wspomnianej płyty kommemoratywnej jest, oprócz popiersia bohaterskiego kapłana, powiększony medal wybity w celu przypomnienia zwycięskiej batalii, ale również ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Polsce Achillesa Rattiego, który nie opuścił Warszawy w czasie zagrożenia ze strony oddziałów sowieckiej Armii Czerwonej, a niedługo po tych wydarzeniach, w 1922 roku, zasiadł na tronie papieskim jako Pius XI.
  • Autor: Lenart Mirosław
    Boche-ski-Alla-guardia-spis_tresci.pdf Pobierz