Zrozumieć wykrzyknik. Semantyka czeskich wykrzykników (STUDIA I MONOGRAFIE NR 603)

• Autor: Krzempek Monika
    Krzempek-Zrozumie-wykrzyknik-Spis.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-909-5
  • Rok wydania: 2020

Książka składa się ze wstępu oraz trzech rozdziałów. Pierwszy umożliwia zaznajomienie się z problematyką związaną z wykrzyknikami i obejmuje ogólne rozważania nad ich charakterystyką i właściwościami. Opisuję w nim historię badań nad tą kategorią językową oraz sposoby jej definiowania w różnych typach źródeł. Omawiam także stosowane dotychczas klasyfikacje i podziały wykrzykników, a także ich miejsce w systemie części mowy.

Rozdział drugi stanowi wprowadzenie do części analitycznej. Zawiera podsumowanie stanu badań nad znaczeniem wykrzykników, omówienie stosowanych dotychczas strategii badawczych, a także opis przyjętej w pracy koncepcji znaczenia i zastosowanej metody kognitywnej analizy semantycznej. Zamyka go podrozdział będący już częściowo fazą wstępną właściwej analizy semantycznej, przedstawiam w nim procesy gramatyczne, które mogą modyfikować znaczenie wykrzykników i mają na nie wpływ.

W rozdziale trzecim przeprowadzam szczegółową i dogłębną analizę właściwości semantycznych poszczególnych wykrzykników. Składa się on z trzech podrozdziałów, z których każdy poświęcony jest zbiorowi form konceptualizowanych w ramach określonej domeny centralnej – domeny uczucia, dźwięku, ruchu i innych domen abstrakcyjnych. Poszczególne części rozpoczyna krótka charakterystyka danej domeny, po której następuje właściwa analiza leksemów w niej konceptualizowanych, zbudowana w oparciu o badania kontekstów, w jakich się pojawiają. Na końcu zamieszczono podsumowanie wyników badań.

Uzupełnienie pracy stanowią indeks wykrzykników, wykaz leksemów o najbardziej skomplikowanych matrycach, a także obszerny aneks zawierający egzemplifikację opisywanych w pracy procesów gramatycznych i właściwości semantycznych.

/ze wstępu/

• Autor: Krzempek Monika