Wojna i pokój. Wybrane zagadnienia prawno-historyczne

• Autor: Kozerska Ewa, Sadowski Piotr, Szymański Andrzej (r
    Kozerska-Wojna-i-pokoj-spis-tresci.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-570-7
  • Rok wydania: 2013
Tak w starożytności, jak i współcześnie wojna i pokój rzutowały na szczęśliwość poszczególnych społeczeństw czy jednostek. Starożytni Rzymianie postrzegali te rzeczywistości w odniesieniu do kultu bogów. Już w I w. p.n.e. polityk i historyk Salustiusz w Wojnie z Jugurtą pisał, że „zgodą rosną małe sprawy, niezgodą największe się rozpadają”. Dzisiaj kwestiami wojny i pokoju zajmuje się przede wszystkim prawo międzynarodowe. Jednak już w starożytności istniały instytucje, które przyczyniały się do humanizowania ówczesnych stosunków ogólnoludzkich. Stosunki między różnymi narodami można postrzegać jako konglomerat prowadzenia wojen i zawierania przymierzy. W 28 artykułach specjaliści przede wszystkim prawa rzymskiego, historii prawa, doktryn polityczno-prawnych przedstawiają wybrane kwestie prawno-historyczne dotyczące wojny i pokoju w różnych epokach.

Książka jest adresowana do osób, którym nie obce są rozważania nad rzeczywistością wojny i pokoju, zwłaszcza historyków prawa, romanistów, specjalistów doktryn polityczno-prawnych, historyków, politologów, socjologów czy teologów.
  • Autor: Kozerska Ewa, Sadowski Piotr, Szymański Andrzej (r
    Kozerska-Wojna-i-pokoj-spis-tresci.pdf Pobierz