Wojciecha Poliwody szkic do biografii konsula Malhomme'a

• ISBN: 978-83-7395-930-9
  • Format: A5
  • Rok wydania: 2022

Prace nad szkicem poświęconym działalności Konsula RP na Śląsku Opolskim rozpoczął Wojciech Poliwoda  jeszcze w latach 60. Maszynopis datowany jest na luty 1972 r., a jego oryginalny tytuł brzmiał: Orzeł Biały na opolskiej Pasiece. Praca poświęcona Leonowi Malhomme, byłemu Polskiemu Konsulowi Generalnemu w Bytomiu-Opolu. Depozytariuszem tego maszynopisu jest jego najmłodszy syn Jerzy Poliwoda, który przyszedł na świat wiosną 1938 roku w budynku opolskiego konsulatu. Wojciech pracował w opolskiej placówce konsularnej od wiosny 1920 r. Po wybuchu wojny ukrywał się m.in. w Krakowie. Po wyzwoleniu wrócił do Opola, gdzie zmarł w 1979 roku. Prezentowany dokument, zaopatrzony w liczne przypisy i objaśnienia, to swoisty „kawałek” historii międzywojennego Śląska Opolskiego i skomplikowanych historii rodziny Poliwodów, Hajduków, Demarczyków, a nade wszystko działalności polskiej służby konsularnej w Opolu.

• Autor: Masnyk Marek
    Masnyk_-_Wojciecha_Poliwody_szkic_spis_tresci.pdf Pobierz