Unisono w wielogłosie t. 6 "Rock na pograniczu"

• Autor: Marcinkiewicz Radosław
    Unisono-6-19-09-25-Spis.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-845-6
  • Rok wydania: 2019

Interdyscyplinarna seria "Unisono w wielogłosie" poświęcona jest szeroko rozumianej kulturze rocka, a składające się na nią monografie mają co najmniej dwudzielną strukturę.
Podobnie jak poprzednie, również szósty tom cyklu w części zatytułowanej Unisono zawiera artykuły poświęcone tematyce zapowiadanej w podtytule – w tym wypadku Rock na pograniczach. Część W wielogłosie tworzą pozostałe teksty, luźniej związane z hasłem przewodnim tematu.

Jak zauważa redaktor serii, „Pograniczność bierze się już z samej multikodalności zjawiska stanowiącego przedmiot opisu, rocka, w którego obrębie muzyka współistnieje z tym, co językowe, i tym, co wizualne. […] Pogranicze w rocku może być rozumiane w kontekście delimitacji, dążenia do wyznaczenia jego granic zewnętrznych, ale może też dotyczyć różnicowania w jego obrębie (wszak mamy w wypadku tej muzyki do czynienia z istną wieżą Babel odmian.) Autorzy tekstów pomieszczonych w niniejszym tomie pamiętali jednak przede wszystkim o tym, że pogranicze to jednak nie granica, lecz obszar kształtowany wpływami s(po)tykających się stron”.

• Autor: Marcinkiewicz Radosław
    Unisono-6-19-09-25-Spis.pdf Pobierz