Ukryte za zasłoną w Maghrebie. Kobiety w działaniu / działania kobiet (STUDIA I MONOGRAFIE NR 580)

• Autor: Barska Anna
    Barska-Ukryte-za-zaslona-spis_tresci.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-837-1
  • Rok wydania: 2018

Książka będąca studium socjologicznym prezentuje problematykę współczesnych przeobrażeń kulturowych, społecznych, politycznych i religijnych zachodzących w krajach Maghrebu – Tunezji, Algierii i Maroku. Opisuje formy aktywności kobiet w przestrzeni publicznej i przestrzeni prywatnej w kontekście historycznym i współczesnym. Odsłania ich role i funkcje społeczne w życiu publicznym, zwłaszcza zmieniające się pod wpływem wydarzeń politycznych, religijnych czy ekonomicznych. Przedstawia ich zaangażowanie w stowarzyszeniach, związkach, a także w strukturach rodzinnych, uwypukla obecność i walkę w rewolucji jaśminowej czy szerzej wiośnie arabskiej (2011). Uwagę zwraca wielorakość aktywności kobiet w życiu publicznym i prywatnym, a także niekiedy ich traumatyczne zmagania o możliwość podmiotowego uczestnictwa w życiu publicznym.

Tytułowa zasłona implikuje wielorakie znaczenia oraz różnorodność funkcji społecznych. Książka jest adresowana do Czytelnika zainteresowanego problemami kobiet, a mieszkanek Afryki Północnej w szczególności, ich dążeniami do podmiotowego traktowania w sferze rodzinnej i sferze publicznej. Zapewne jej treść zaciekawi zarówno badaczy, jak i studentów socjologii, antropologii, politologii czy badaczy innych dyscyplin, a także każdego, kogo interesuje problematyka wielokulturowości czy odmienności kulturowej.

• Autor: Barska Anna
    Barska-Ukryte-za-zaslona-spis_tresci.pdf Pobierz