Teksty zespolone a problemy leksykografii przekładowej (Studia i Monografie nr 595)

• Autor: Borysowski Daniel
    Borysowski_Teksty_zespolone_Spis_tresci.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-846-3
  • Rok wydania: 2020

Monografia Teksty zespolone a problemy leksykografii przekładowej wpisuje się w nurt rozważań z pogranicza tekstologii i frazeografii. Książka uzupełnia, poszerza oraz doprecyzowuje pojęcia „dwutekst” i „wielotekst”, które w polskim językoznawstwie są zazwyczaj stosowane doraźnie, jedynie dla ogólnego określenia bazy materiałowej wielu niezależnych od siebie analiz. Fenomen tekstów zespolonych stanowi centralne zagadnienie niniejszej publikacji, a wyznaczenie jego ram, klasyfikacja tekstów zespolonych, prezentacja ich funkcji oraz analiza wybranych ich rodzajów, przynależnych do różnych gatunków wypowiedzi, otwiera drogę do przeprowadzonych przez autora badań konfrontatywnych – głównie polsko-rosyjskich i rosyjsko-polskich – w kontekście ich możliwych zastosowań w leksykografii przekładowej.

• Autor: Borysowski Daniel
    Borysowski_Teksty_zespolone_Spis_tresci.pdf Pobierz