"Stromata Anthropologica" 07: O rozkoszach wszelkich... Od przyjemności do ekstazy w kontekstach kultury

• Autor: Łeńska-Bąk Katarzyna, Sztandara Magdalena (red. na
  • ISBN:
  • Rok wydania: 2011
Kolejny tom serii „Stromata Anthropologica” poświęcony jest tym razem kwestiom przyjemności i rozkoszy. Uczucia: rozkosz, przyjemność, ekstaza to temat fascynujący, jednocześnie niezwykle pojemny i pomimo upływu czasu i zmian zachodzących w kulturze wciąż aktualny, co wydaje się zrozumiałe, bo jak dawniej, tak i dziś ludzie pragną doznawać rozkoszy, dawać i doświadczać przyjemności, przeżywać ekstazę. Uczucia te były niemal od zawsze wdzięcznym tematem literackim, chętnie podejmowanym przez mistrzów pióra, ale i grafomanów. Stanowiły też inspirację dla szerokiego grona artystów. Bywały przedmiotem rozważań przeróżnych badaczy, naukowców, etyków, psychologów, filozofów, teologów, kaznodziejów, moralistów… Wciąż jednak temat nie wydaje się być wyczerpany, dlatego też warto go podjąć raz jeszcze, tym bardziej że może się on stać przedmiotem badań przedstawicieli przeróżnych dyscyplin naukowych.
Ze względu na szeroki zakres materiału oraz charakter interdyscyplinarny pozycja jest adresowana do badaczy historii kultury i literatury, do wykładowców i studentów dyscyplin humanistycznych, a także do szerokiego grona odbiorców interesujących się zagadnieniami dziejów kultury
  • Autor: Łeńska-Bąk Katarzyna, Sztandara Magdalena (red. na
  • ISBN: