Przemiany demograficzne w regionie o nasilonej migracji zagranicznej na przykładzie województwa opolskiego (STUDIA I MONOGRAFIE NR 487)

• Autor: Dybowska Joanna
    Dybowska-Przemiany_demograficzne_-spis-tresci.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-547-9
  • Rok wydania: 2013
Monografia poświęcona jest migracjom, które są jednym z podstawowych procesów demograficznych obok płodności i umieralności. Migracje są takim elementem zmian ludnościowych, który nie tylko najtrudniej poddaje się ujęciom teoretycznym, ale teżdostarcza sporo kłopotów z kompletną rejestracją. Na przykładzie społeczności województwa opolskiego przeanalizowano wpływ intensywnych migracji na aktualny stan ludności. Przy tej okazji wykazano wadliwość oficjalnej statystyki ludności,przedstawiono sposób wyznaczania wielkości migracji nierejestrowanej w ewidencjibieżącej i korygowania stanów ludności, koniecznego na obszarach charakteryzujących się intensywnymi ruchami migracyjnymi.

Praca jest adresowana do badaczy procesów ludnościowych, badaczy rozwoju demograficznego województwa opolskiego, a także studentów kierunków ekonomicznych i społecznych zainteresowanych procesami migracyjnymi.
  • Autor: Dybowska Joanna
    Dybowska-Przemiany_demograficzne_-spis-tresci.pdf Pobierz