Kiedy miasto było morzem. Historia geologiczna Opola

• Autor: Yazykowa Elena z zespołem współautorów w składzie: Antczak Mateusz, Bodzioch Adam, Cierkosz Patrycja, Gruntmejer Kami, Janecki Piotr, Janowski Rafał, Kardynał Klaudia, Kędzierski Mariusz, Konietzko-Meier Dorota, Mazurek Dawid, Niedźwiedzki Robert, Teschner Elżbieta
    Yazykova_-_Kiedy_miasto_spis.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-977-4
  • Rok wydania: 2022, wydanie III zmienione i poszerzone

Wydanie III zmienione i poszerzone.

Czy wiesz, że w Opolu było morze? A czy wtedy było Opole? Otóż nie! 90 milionów lat temu nie było Wieży Piastowskiej czy Wzgórza Uniwersyteckiego. Było natomiast wielkie, ciepłe morze tętniące nieistniejącym już życiem. To był zupełnie inny świat.

Niniejsza monografia w sposób przystępny przedstawia historię geologiczną i bogactwo paleontologiczne Opola. „Multidostępność” opracowania osiągnięto dzięki zróżnicowanemu sposobowi przekazu w poszczególnych rozdziałach.
Każdy rozdział zawiera odnośniki do innych źródeł w postaci kodów QR, aby czytelnik chcący pogłębić swoją wiedzę na dany temat mógł szybko dotrzeć do odpowiednich źródeł. Temu służy również wykaz literatury uzupełniającej umieszczony na końcu każdego rozdziału monografii. Odbiorca może poczytać o najróżniejszych wymarłych organizmach, które zasiedlały obszar obecnego Opola miliony lat temu, w czasach gdy było tu morze. W zrozumieniu treści pomocne są zdjęcia kamieniołomów i znalezionych w nich okazów, a także rysunki z rekonstrukcjami wymarłych zwierząt i środowisk, w których te zwierzęta funkcjonowały.

Praca jest adresowana  do osób zainteresowanych dziejami Ziemi, w tym zwłaszcza Opola i województwa opolskiego. Będzie ona ciekawą lekturą dla krajoznawców i przewodników turystycznych, a także dla dzieci kochających dinozaury – nadaje się do wspólnego czytania z rodzicami. Stanowi dobry materiał pomocniczy dla studentów ochrony środowiska i kierunków biologicznych, historycznych, pedagogicznych i innych.

Yazykova_-_Kiedy_miasto_spis.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-977-4