Językoznawstwo opolskie 1950-2020. Wybór tekstów

• Autor: Przymuszała Lidia (redaktor naczelna), Lech-Kirstein Danuta, Malinowska Ewa, Nocoń Jolanta, Wyderka Bogusław (współredaktorzy)
    Przymuszala_Jezykoznawstwo_Spis_tresci.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-927-9
  • Rok wydania: 2021
  • Oprawa: twarda

Tom zawiera wybór tekstów badaczy, którzy w latach 1950‒2020 współtworzyli (i tworzą nadal) historię opolskiego językoznawstwa. Zamieszczone w nim artykuły to mozaika różnych studiów (często przełomowych i pionierskich, niekiedy trudno dostępnych, starszych, ale i nowszych), które są obrazem naukowych dokonań kilku pokoleń opolskich lingwistów, skupionych wokół znanych i cenionych (w Polsce i poza nią) szkół badawczych – zwłaszcza opolskiej szkoły stylistyki, szkoły onomastycznej czy najnowszej lingwodydaktycznej. Zgromadzone w antologii teksty uporządkowano w czterech częściach: 1. Językoznawstwo historyczne, dialektologia, socjolingwistyka; 2. Stylistyka; 3. Onomastyka; 4. Lingwodydaktyka. Poprzedza je Wprowadzenie, będące historycznym rysem przedstawiającym proces kształtowania się i rozwoju opolskiej lingwistyki.

Praca adresowana jest do językoznawców, studentów i doktorantów filologii polskiej.

Przymuszala_Jezykoznawstwo_Spis_tresci.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-927-9