Artroplastyka jako alternatywa spondylodezy w leczeniu dyskopatii szyjnej (STUDIA I MONOGRAFIE NR 556)

Dostępność: Brak w magazynie

• Autor: Łątka Dariusz
    Latka-Artroplastyka-szyjna-Spis-tresci.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-799-2
  • Rok wydania: 2018

Monografia poświęcona artroplastyce szyjnej – stosunkowo nowej metodzie operacyjnej wykorzystywanej w inwazyjnym leczeniu schorzenia cywilizacyjnego, jakim staje się dyskopatia. Autor jest jednym z pionierów tej metody w Polsce, dysponującym dużym osobistym doświadczeniem opartym na ponad tysiącu szyjnych mikrodyskektomii z dostępu przedniego, w tym kilkuset w kombinacji z artroplastyką, z wykorzystaniem większości dostępnych na rynku ruchomych systemów protezowania. Praca zawiera wyczerpujące, wszechstronne i krytyczne omówienie zagadnienia na podstawie metaanalizy danych z piśmiennictwa i kilkunastoletniego własnego doświadczenia, prezentowanych w szeregu referatów na krajowych i światowych konferencjach naukowych. Autor formułuje wnioski przydatne nie tylko w ocenie perspektyw dalszego rozwoju tej metody, ale też do wykorzystania w codziennej lekarskiej praktyce neurochirurga i chirurga kręgosłupa.

[…] kompilacja monografii i metaanalizy okazała się sensownym i owocnym zabiegiem. […] Autorowi należy się wielkie uznanie za podjęcie tego wyzwania. Nie przypominam sobie, aby tego typu badanie zostało przeprowadzone na gruncie polskiej neurochirurgii. Tym samym Autor byłby pionierem tego typu badań w środowisku neurochirurgii polskiej. […] ma szansę zostać jednym z pierwszych (według mojej najlepszej wiedzy absolutnie pierwszym) doniesieniem w piśmiennictwie światowym porównującym skuteczność artroplastyki i spondylodezy w obserwacjach odległych (co najmniej 5-letnich) […].

Prof. dr hab. med. Andrzej Maciejczak

[…] ta monografia jest niespotykanym zjawiskiem w polskiej spondyliatrii. […] w sposób bardzo zwięzły, wręcz „lekki” przedstawia problem choroby dyskowej odcinka szyjnego wraz z detalami leczenia operacyjnego, […] zaś część statystyczna swoim poziomem wykracza poza często „mierne” publikacje dotyczące schorzeń kręgosłupa spotykane w polskim piśmiennictwie. […] jest wyjątkową pozycją w polskim piśmiennictwie. Po raz pierwszy mamy kompletne dzieło dotyczące danej techniki operacyjnej poparte rzetelnym, pozbawionym stronniczości badaniem statystycznym wykazującym jej wady i zalety […].

Prof. dr hab. med. Maciej Tęsiorowski

• Autor: Łątka Dariusz