Szacunek i pogarda. Szkice o literaturze francuskiej (STUDIA I MONOGRAFIE NR 632)

Dostępność: Brak w magazynie

• Autor: Modrzejewska Krystyna
    Modrzejewska_K.__Szacunek_i_pogarda_spis_tresci.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-996-5
  • Rok wydania: 2023

Książka „skierowana do szerokiego grona czytelników o zainteresowaniach humanistycznych, do miłośników literatury francuskiej w szczególności. […] Autorka prowadzi czytelnika po kilkunastu arcydziełach literatury francuskiej […] erudycyjnym piórem […] ekspertki, […] która z dużą swobodą porusza się tu po obszarze powieści i teatru francuskiego różnych epok, od średniowiecza po czasy najnowsze. Czyni to zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, nie ukrywając przy tym swoich przemyśleń, wniosków z lektur własnych i lektur cudzych. Krystyna Modrzejewska potrafi interesująco łączyć wywody Montaigne’a z pracami filozofa Bernarda-Henriego-Lévy’ego, komedie Moliera ze sztuką uwodzenia Baudrillarda, świat powieściowy Céline’a z „potęgą obrzydzenia” Kristevej, relacje panujące w teatrze Geneta z „rytuałem interakcyjnym” socjologa Ervinga Goffmana, Beckettowskie wizje z „retrotopią” Zygmunta Baumana. Dla wyjaśnienia pewnych zjawisk historycznoliterackich XVII wieku we Francji, na przykład, sięga do współczesnych nam prac Pierre’a Bourdieu czy Marca Fumarolego. Horyzonty intelektualne opolskiej romanistki są tu naprawdę szerokie. Jej analizy utworów literackich są zawsze mocno osadzone w kontekście historycznym, politycznym i społecznym, co wzmacnia dydaktyczne walory opracowania”

(z rec. prof. dr. hab. Wiesława Malinowskiego, UAM).

• Autor: Modrzejewska Krystyna
    Modrzejewska_K.__Szacunek_i_pogarda_spis_tresci.pdf Pobierz