Zróżnicowanie etniczne a jakość rządzenia w gminie. Przypadek województwa opolskiego (Studia i Monografie nr 598)

• Autor: Czepil Bartosz, Opioła Wojciech
    Czepil-Opiola-Zroznicowanie-etniczne-spis_tresci.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-900-2
  • Rok wydania: 2021
Książka jest rezultatem badań prowadzonych w latach 2016-2019 w województwie opolskim. Wielokulturowość województwa opolskiego, w którym część gmin charakteryzuje się współzamieszkiwaniem Polaków, Niemców i Ślązaków a część jest etnicznie jednolita, stwarza możliwość badania zależności między zróżnicowaniem etnicznym a jakością rządzenia na poziomie lokalnym. Punktem wyjścia prezentowanych tu badań była hipoteza, że w gminach zróżnicowanych etnicznie jakość rządzenia będzie wyższa, niż w gminach jednolitych etnicznie. Proces badawczy składał się z dwóch etapów zgodnie z metodologią analizy zagnieżdżonej. Najpierw przeprowadzono analizę ilościową, której celem był pomiar zróżnicowania etnicznego i poziomu jakości rządzenia w gminach województwa opolskiego. Następnie, na podstawie zgromadzonych danych ilościowych, wybrano cztery przypadki gmin, które osiągnęły wartości skrajne, co pozwoliło na bardziej dogłębną eksplorację zależności między wybranymi zmiennymi. Konkluzje z badań pokazują wielowymiarowy i złożony obraz jakości rządzenia w demokracji lokalnej, której wielokulturowość nie determinuje w takim stopniu jak zakładali autorzy.
  • Autor: Czepil Bartosz, Opioła Wojciech
    Czepil-Opiola-Zroznicowanie-etniczne-spis_tresci.pdf Pobierz