Spory o polityczność: pomiędzy dyskursami naukowymi a ideologicznymi. Studium teoriopolityczne

• Autor: Ozimek-Hanslik Magdalena
    Ozimek-Hanslik-_Spory_o_politycznosc_spis_treści.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-8332-010-6
  • Rok wydania: 2023

Generalnie rzecz biorąc, wartość merytoryczna i poziom naukowy recenzowanej książki oceniam wysoko. Tak samo oceniam warsztat i erudycję Autorki, która z wielką swobodą i łatwością porusza się po tej niezwykle trudnej filozoficzno-politologicznej materii i dotyczącej jej literaturze. Wykorzystuje interdyscyplinarną wiedzę z nauk społecznych i humanistycznych. Mamy tutaj do czynienia z wartościową monografią, która co prawda nie likwiduje luki w polskiej literaturze, ale stanowi istotny wkład do wiedzy. Monografia jest potrzebna, także by poszerzać świadomość politologów. Potwierdza również wiedzę i wszechstronność zainteresowań Autorki. Monografią tą potwierdziła, że potrafi analizować ważne zagadnienia, które dalej znajdują się w centrum toczonych współcześnie dyskusji politologicznych.

[Z recenzji prof. UJ dr. hab. Piotra Borowca]

Należy pogratulować Autorce, że zdecydowała się na taki projekt wydawniczy, który – ze względu na zakres przedmiotowy – wpisuje się w ważną refleksję teoriopolityczną odnośnie do statusu semiotycznego, ontologicznego, epistemologicznego oraz metodologicznego pojęcia polityczności i mechanizmów upolitycznienia. Tym bardziej należy docenić fakt, że Pani doktor Ozimek-Hanslik dokonała wielowątkowej i wielostopniowej syntezy polskich teoretyków polityki, którzy w twórczości odnoszą się wprost i/lub pośrednio do wyżej wymienionych fenomenów. Jednocześnie w pracy nie brak oryginalnych pomysłów, autorskich komentarzy czy opinii, które potwierdzają erudycję Autorki – jej wrażliwość teoriopolityczną, wysoki poziom samowiedzy politologicznej i świadomości teoretycznej.

[Z recenzji dr. hab. Filipa Pierzchalskiego]

• Autor: Ozimek-Hanslik Magdalena