Niepolskie Opolskie. Władze polityczne i administracyjne oraz aparat bezpieczeństwa (Studia i Monografie nr 585), wznowienie

• Autor: Dawid Adriana
    Dawid_Niepolskie_Opolskie_Spis.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-863-0
  • Rok wydania: 2023, dodruk

Niepolskie Opolskie to opracowanie poruszające problem rodzimych Ślązaków, którzy nie akceptowali dokonanego w 1945 r. przyłączenia ich regionu do Polski, w trudnych latach stalinowskiego terroru zachowali silne przywiązanie do niemieckości i mimo grożących za to represji otwarcie manifestowali swe proniemieckie sympatie.  Autorka opisuje liczne formy takich postaw, m.in. popularność w tej grupie mieszkańców województwa opolskiego języka niemieckiego, zabiegi o uzyskanie zgody wyjazdu na stałe do Niemiec, otwarte deklarowanie przez nich niemieckości np. podczas akcji wydawania osobistych, powoływania do służby w Wojsku Polskim itd. Przyglądając się nastrojom wśród Ślązaków autorka stara się wyjaśnić, dlaczego tak chętnie formułowali oni opinie, że „za Niymca było lepiej”. W oparciu o dokumenty aparatu władzy i bezpieczeństwa Adriana Dawid opisuje metody działań państwa wobec postaw proniemieckich Ślązaków, podkreślając jak mocno różniły się te oficjalne, propagandowe, od tych prowadzonych przez policję polityczną. W książce zawarto sporo ilustracji oraz liczne ciekawe fragmenty dokumentów, które doskonale ilustrują nastroje panujące wśród proniemiecko nastawionych Ślązaków.

• Autor: Dawid Adriana
    Dawid_Niepolskie_Opolskie_Spis.pdf Pobierz