Kapitał społeczno-kulturowy młodych dorosłych w Opolu. Analiza zmian w latach 2013-2023, (STUDIA I MONOGRAFIE NR 640)

• Autor: Zwarycz Mariusz
    Zwarycz_M._Kapital__Wstep.pdf Pobierz
    Zwarycz_M._Kapital_Spis_tresci.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-8332-058-8
  • Rok wydania: 2024

Relacje zachodzące pomiędzy wielkimi strukturami społecznymi a życiem jednostek ludzkich nauki socjologiczne badają głównie za pomocą paradygmatu teorii średniego zasięgu. Koncepcja kapitału społeczno-kulturowego jest ich istotną częścią. Publikacja zawiera diagnozę problemów społecznych Opola prezentowaną z uwzględnieniem powyższej perspektywy teoretycznej, szczególnie koncentrując się na zasobach kapitału. Badania przedstawione w książce mają charakter długofalowy, obejmują okres od 2013 do 2023 roku. W Opolu regularnie studiuje kilkanaście tysięcy studentów i studentek, posiadając spore zasoby kapitału społeczno-kulturowego. Mimo to w przestrzeni społecznej miasta od wielu lat brakuje kapitału ludzkiego, co wiąże się z problemami demograficznymi, związanymi z rynkiem pracy, ekonomicznymi i wieloma innymi. Publikacja odpowiada na pytanie, dlaczego nie dochodzi do korelacji pomiędzy istniejącymi zasobami ludzkimi a zapotrzebowaniem na nie ze strony przestrzeni społecznej.

Praca jest przeznaczona dla pracowników samorządowych i naukowych oraz każdego, kto chce zrozumieć mechanizmy przemian społecznych zachodzących w Opolu.

• Autor: Zwarycz Mariusz
    Zwarycz_M._Kapital__Wstep.pdf Pobierz