Juliusz Słowacki w kontekstach kulturowych dawnych i współczesnych

• Autor: Dąbrowska Elżbieta, Jokiel Irena (red. nauk.)
    Dabrowska-jokiel-Juliusz-Slowacki-spis-tresci.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-516-5
  • Rok wydania: 2012
  • Wydawnictwo: WUO; OTPN
Książka zawiera studia i rozprawy, które, choć skoncentrowane na twórcy epoki romantyzmu, to jednak stale korespondują z szeroko otwartą przestrzenią kultury (literatura, sztuka, filozofia, ideologia). Szeroko otwarte perspektywy oglądu pozwalają też widzieć Słowackiego zarówno poprzez niepowtarzalny styl jego pisma, jak i poprzez rozmaite ślady jego obecności w tradycji (dalsza, bliższa, współczesna), w krytycznej recepcji (szkolna, teatralna, multimedialna), w wielogłosowo złożonych interpretacjach dzieł i biografii twórcy. „Spoiwem łączącym prace zebrane w książce jest intencja pokazania Słowackiego w różnych kontekstach, dlatego wyłaniający się z nich portret ma charakter, rzec można, <>, wskazuje na sposób widzenia różnych aspektów bycia poety w przestrzeni kulturowo-literackiej” (ze wstępu).
Książka adresowana jest do specjalistów (literaturoznawców, kulturoznawców), ale i tych odbiorców (studentów, uczniów, nauczycieli), którzy są zainteresowani nie tylko literaturą, skoro studia o poecie wchodzą w rozmaite interakcje ze sztuką (malarstwo, muzyka, film), z filozofią, ideologią, kulturą.
  • Autor: Dąbrowska Elżbieta, Jokiel Irena (red. nauk.)
    Dabrowska-jokiel-Juliusz-Slowacki-spis-tresci.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-7395-516-5