Aktywne starzenie się jako wyznacznik poczucia jakości życia w późnej dorosłości (Studia i Monografie nr 633)

• Autor: Skałacka Katarzyna
    Skalacka_Aktywne_starzenie_Spis.pdf Pobierz
  • ISBN: 978-83-8332-019-9
  • Rok wydania: 2023

Praca jest obszerna i opiera się na bogatych danych. Autorka analizuje związki pomiędzy zakresem aktywności osób w okresie późnej dorosłości a jakością ich życia. Samoocena poczucia jakości życia osób w późnej dorosłości jest analizowana kompleksowo i wieloaspektowo. […] Autorka sięgnęła nie tylko po dane zebrane w Polsce, ale i po dane międzynarodowe, dokonując replikacji i poszerzając jej wnioski na próbie polskiej. […] Autorka w swojej pracy zrealizowała wszystkie cele badawcze przy wykorzystaniu zaawansowanych metod analizy danych. […] Pragnę podkreślić pozytywną ocenę niniejszej książki, a co za tym idzie również pozytywną wymowę mojej recenzji. […] Doceniam również trudność, z jaką musiała zmierzyć się Autorka w interpretacji ogromu wygenerowanych wyników analiz statystycznych.

[Z recenzji wydawniczej dr hab. Katarzyny Lubiewskiej]

Książka Katarzyny Skałackiej jest monografią kompletną. Zawiera bardzo obszerną wiedzę na temat starzenia się człowieka i wyznaczników jakości życia w okresie późnej dorosłości, szeroko zakrojone badania przeprowadzone z naprawdę licznymi – co nieczęsto zdarza się w psychologii – grupami osób oraz dobrze pomyślaną replikację. Stanowi kompendium wiedzy na temat takiego starzenia się, które zapewnia podtrzymanie wysokiej jakości życia, a wszystko to na tle sposobów alternatywnych o znacznie mniejszej wartości adaptacyjnej mierzonej jakością życia. A jeśli dodać znakomity warsztat metodologiczny, porównania międzynarodowe, konkluzywne analizy i wieloaspektowe odniesienia teoretyczne, to mamy dzieło warte dokładnego przestudiowania.

[Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Piotra Olesia]

• Autor: Skałacka Katarzyna