Rodzicielstwo w obliczu trudności i problemów życiowych oraz ich przezwyciężanie

Dostępność: Brak w magazynie

 • Cena netto: 19,00 zł
  19,95 zł*
 • Autor: Brągiel Józefa, Górnicka Beata (red. nauk.)
 • ISBN: 978-83-7395-761-9
 • ISSN:
 • Format: B5
 • Rok wydania: 2017
 • Liczba stron: 236
 • Oprawa:
 • Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego

Do szczególnie ważnych ról życiowych człowieka (osobistych i społecznych) zaliczana jest między innymi rola rodzicielska, która w różny sposób wpisuje się w życie dorosłego człowieka posiadającego i wychowującego dzieci. Samo natomiast rodzicielstwo, trwające przez całe życie człowieka, bywa - w różnych okresach jego realizacji - narażone na znalezienie się w obliczu różnorodnych trudności życiowych, które mogą wynikać na przykład z choroby dziecka, niedostatku, niepełnosprawności, samotnego sprawowania opieki nad dzieckiem i jego wychowywania czy też wielu innych przyczyn.

W kolejnej książce, poświęconej przez redaktorki rodzicielstwu, ujęto zagadnienia dotyczące jego realizacji mającej miejsce w obliczu trudności życiowych zakłócających normalną realizację rodzicielskich zadań, ale także starano się ukazać różnorodne sposoby wspierania rodziców w realizacji rodzicielskich funkcji. Zawarto tu teksty polskich i zagranicznych autorów, w których omawiane są między innymi: rodzicielskie trudności w chorobie terminalnej dziecka, problemy wychowawcze występujące w rodzinach samotnych matek; realizacja ról rodzicielskich w sytuacji rozwodu rodziców, czy też innego kryzysu przeżywanego w rodzinie. Omówione zostały wybrane aspekty rodzicielstwa z biciem w tle”, „rodzicielstwa w sieci” i inne ważne zagadnienia. Autorzy zwrócili też uwagę na konieczność wspierania rodziców w realizacji funkcji rodzicielskich w sytuacjach różnych trudności życiowych. Autorzy pochylili się również nad  problematyką rodzicielstwa współrealizowanego w formach zastępujących rodziców, a więc znalazły się w książce rozważania ukazujące dylematy rodzicielstwa adopcyjnego, czy też refleksje o doświadczaniu rodzicielstwa w percepcji ojców zastępczych. W książce znalazły się także opracowania ukazujące rodzicielstwo w perspektywie innych krajów, w tym na przykład Ukrainy, gdzie aktualnie przechodzi ono znaczące przeobrażenia.  

Książka adresowana jest do szerokiej grupy odbiorców: do rodziców szukających wiedzy dotyczącej sposobów przezwyciężania trudności w realizacji rodzicielstwa, do nauczycieli, opiekunów i wychowawców, asystentów rodziny, pracowników socjalnych, którzy podejmują wysiłek pomocy i wsparcia rodziców w realizacji rodzicielskich zadań. W szczególny sposób dedykowana jest studentom pedagogiki i kierunków pokrewnych - aby mogła stanowić dla nich źródło aktualnej wiedzy, a przede wszystkim stawała się źródłem inspiracji w podejmowaniu zadań z zakresu pomocy i wsparcia oraz podnoszenia poziomu kultury pedagogicznej rodziców, która jest ważnym czynnikiem podnoszenia sprawności współczesnych rodziców w efektywnym wypełnianiu swojego rodzicielstwa.

ZobaczPobierz
Bragiel-Gornicka-Rodzicielstwo-w-obliczu-trudnosci-spis.pdf Pobierz