Tragedia w kopalni. Kulturowe konteksty katastrof i wypadków górniczych (STUDIA I MONOGRAFIE NR 502)

• Autor: Świtała-Trybek Dorota
  • ISBN: 978-83-7395-591-2
  • Rok wydania: 2014
Książka opowiada o katastrofach i wypadkach w kopalniach węgla kamiennego na ziemiach polskich. Jest pierwszą w polskiej literaturze próbą analizy kontekstów kulturowych tragicznych wydarzeń pod ziemią. Autorka na podstawie badań terenowych prowadzonych w województwach śląskim i dolnośląskim, literatury przedmiotu oraz zastanych źródeł próbuje odpowiedzieć na pytanie, czym katastrofy górnicze wyróżniają się spośród innych nieszczęśliwych zdarzeń. Analizuje jednostkowe i wspólnotowe przeżywanie dramatu mające wyraz w wierzeniach, postawach religijnych i etycznych, formach pamięci o tragicznie zmarłych górnikach. Rekonstruując schemat tragiczności katastrofy w kopalni wskazuje na symbolikę miejsca wypadku, z czym związane są: stygmatyzacja i mitologizacja zawodu górnika, akcja ratunkowa, cudowne ocalenia, kwestia odpowiedzialności za nieszczęście.

Książka adresowana jest do badaczy i studentów nauk humanistycznych i społecznych oraz do wszystkich zainteresowanych problematyką grup zawodowych, górnictwa i kultury górniczej.