Rywalizacja polityczna mniejszości narodowych w wyborach samorządowych w Polsce po roku 1989 (STUDIA I MONOGRAFIE NR 517)

• Autor: Ganowicz Ewa
  • ISBN: 978-83-7395-639-1
  • Rok wydania: 2014

W pracy dokonano przede wszystkim analizy uczestnictwa wybranych mniejszości narodowych (białoruskiej, litewskiej, niemieckiej i ukraińskiej) w rywalizacji o władzę na szczeblu lokalnym. Poprzez udział w wyborach samorządowych, mniejszości narodowe partycypują w podejmowaniu decyzji, przez co realizują swoje partykularne interesy. Praca ponadto przedstawia zagadnienia z zakresu: terminologii, istoty i znaczenia mniejszości narodowych, prawnego funkcjonowania mniejszości narodowych, rywalizacji politycznej w Polsce po roku 1989. Traktuje rywalizację polityczną jako walkę o władzę na drodze demokratycznych wyborów.

Praca adresowana jest do studentów prawa, historii, socjologii, politologii, do stowarzyszeń mniejszości narodowych Białorusinów, Niemców, Litwinów, Ukraińców, do samorządowców oraz osób interesujących się działalnością mniejszości narodowych w Polsce.