"Niełatwo być człowiekiem". O twórczości Mešy Selimovicia (STUDIA I MONOGRAFIE NR 467)

• Autor: Modelska-Kwaśniowska Anna
  • ISBN: 978-83-7395-477-9
  • Rok wydania: 2011
Praca stanowi pierwszą w Polsce historycznoliteracką monografię twórczości Mešy Selimovicia (1910–1982), jednego z najwybitniejszych dwudziestowiecznych prozaików serbskich pochodzących z Bośni, znanego przede wszystkim jako autor dwóch powieści: Derwisz i śmierć oraz Twierdza.
Książka prezentuje rozwój pisarstwa Selimovicia oraz gatunki jego twórczości (opowiadania, powieści, eseistyka) przy pomocy metody genetyczno-biograficznej. Inspiracją i tłem interpretacyjnym jest koncepcja tekstu jako struktury wielogłosowej i różnojęzycznej sformułowana przez Michaiła Bachtina. Praca jest adresowana do specjalistów, studentów slawistyki, a także czytelników zainteresowanych współczesną literaturą serbską i bośniacką.