Pozycja ustrojowa prezydenta na przykładzie wybranych państw

• Autor: Frankiewicz Anna i Stadniczeńko Stanisław L. (red.
  • ISBN: 978-83-7395-335-2
  • Rok wydania: 2009
Książka prezentuje ustrojową rolę głowy państwa w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej (Polska, Czechy, Słowacja, Ukraina, Białoruś) i w Niemczech ze wskazaniem na różnice w tym zakresie. Jej celem jest przedstawienie regulacji konstytucyjnej wybranych państw z uwzględnieniem elementów praktyki. Z tego względu wydaje się dość atrakcyjne, że pozycję prezydenta zaprezentowali przedstawiciele nauki danego państwa w ojczystym języku. Wybór państw zdeterminowany jest określonymi czynnikami. W bieżącym roku mija 20 lat od przeprowadzenia obrad „Okrągłego Stołu”, które nie tylko zapoczątkowały zasadnicze zmiany ustrojowe w Polsce, lecz odbiły się głośnym echem w Europie Środkowo-Wschodniej i rozbudziły uśpione dotąd nadzieje na wyswobodzenie się spod wpływu ZSRR i odzyskanie dawnej niepodległości państwowej lub suwerenności. Przedstawienie pozycji prezydenta Niemiec – kolebki państwa prawa – było podyktowane chęcią wskazania na słabą prezydenturę, aby pokazać jaki poziom osłabienie to może osiągnąć.
Książka adresowana jest do konstytucjonalistów, wykładowców systemów politycznych, również jako pomoc dydaktyczna dla studentów prawa, administracji, europeistyki oraz politologii.