Pozycja ofiary w procesie karnym - standardy europejskie a prawo krajowe

• Autor: Cielecki Tadeusz, Banach-Gutierrez Joanna Beata, S
  • ISBN: 978-83-7462-176-2
  • Rok wydania: 2008
  • Wydawnictwo: Wydział Wydawnictw i Poligrafii Wyższej Szkoły Pol
Książka pokazuje zarówno osiągnięcia, jak i porażki w dostosowaniu polskiego prawa karnego do wymagań standardów europejskich. O ile znacznie korzystniej przedstawiają się polskie regulacje prawne, to budowa systemu pomocy ofiarom przestępstw nie wychodzi poza poziom działań organizacji pozarządowych, dyskusji naukowych i eksperymentów. Niestety skutkuje to zmniejszeniem aktywności organizacji pozarządowych i słabym zaangażowaniem instytucji państwowych. Książka wskazuje w naukowej dyskusji część możliwych rozwiązań, w tym stworzenie pełnych podstaw prawnych systemu i oparcie go o inspirowany, koordynowany i wspierany przez państwo podsystem organizacji społecznych.
Praca jest adresowana do parlamentarzystów zajmujących się wymiarem sprawiedliwości, przedstawicieli organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości: sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, policjantów, pracowników administracji państwowej i samorządowej szczególnie ogniw pomocy społecznej, psychologów, studentów kierunków prawa, administracji i bezpieczeństwa wewnętrznego, politologii, socjologii i psychologii oraz członków organizacji pozarządowych udzielających pomocy ofiarom przestępstw.