Potyczki psyche i soma. Elementy socjologii ciała i aktywności fizycznej

• Dostępność: Brak Brak
  • Autor: Szczepański Marek S., Pawlicka Beata, Śliz Anna
  • ISBN: 978-83-7395-410-6
  • Rok wydania: 2010
Autorzy książki w sposób inteligentny łączą zagadnienia wizualności współczesnego człowieka z jego pozycją społeczną. Podejmują udaną próbę wkomponowania fundamentalnych zagadnień z zakresu socjologii ciała do teorii i koncepcji struktury społecznej. Na podstawie wyników badań empirycznych wysnuwają odpowiedzi na pytania o związek pomiędzy współcześnie narzucanymi ikonami wizualności a możliwościami upodobnienia się do nich. Zastanawiają się nad działaniami podejmowanymi przez jednostki, które narzuconym społecznie wzorom zewnętrznego wyglądu chcą sprostać. Czy pozycja społeczna im w tym pomaga, czy raczej stanowi barierę? Autorzy podejmują wątek ciałocentryczności jako jednego z istotniejszych wymogów współczesnego świata, w którym psyche i soma człowieka wciąż walczą o prymat.
Praca kierowana jest przede wszystkim do studentów socjologii i psychologii, którzy w czasie studiów spotykają się z zagadnieniami związanymi z cielesnością i wizualnością człowieka. Książka winna zainteresować także wszystkich tych, którzy podejmują problematykę roli zewnętrznego wyglądu człowieka w jego życiu prywatnym i publicznym. Książka jest pomyślana przede wszystkim jako podręcznik akademicki dla studiujących kursy z zakresu socjologii ciała oraz studiów gender