Pod znakiem Saturna. Topika melancholii w późnej twórczości Elizy Orzeszkowej (STUDIA I MONOGRAFIE NR432)

• Autor: Mazur Aneta
  • ISBN: 978-83-7395-405-2
  • Rok wydania: 2010
  • Wydawnictwo: WUO; OTPN
Książka proponuje interpretację dorobku standardowej pisarki pozytywizmu w kontekście melancholii, wieloznacznego zjawiska kulturowego i jednego z kluczowych pojęć współczesności. Diagnozy smutku, depresji, spleenu, nostalgii czy idealistycznej tęsknoty, liczne odwołania do języków medycyny, filozofii, teologii oraz sztuki – wszystko to, wraz z czytelnymi sygnałami (auto)biograficznymi, tworzy swoiste „pismo melancholii”, charakterystyczne szczególnie dla schyłku twórczości Orzeszkowej. Zaskakująco intensywna obecność rozmaitych konwencji i tradycji, powiązanych z fenomenem melancholii, pozwala dostrzec w pisarstwie autorki Melancholików przykład wielowiekowego, różnokształtnego dyskursu saturnicznego.
Praca jest adresowana do środowiska humanistów (polonistów)