Pamięć społeczna w zwierciadle języka. Analiza dyskursu pokolenia przełomu (STUDIA I MONOGRAFIE NR 455)

• Autor: Biskupska Kamilla
  • ISBN: 978-83-7395-453-3
  • Rok wydania: 2011
Przedmiotem niniejszej pracy jest konstruowana i ujawniająca się w języku rzeczywistość społeczna po przemianach 1989 roku. W pracy podejmowane są zwłaszcza dwa wymiary tejże rzeczywistości. Po pierwsze jest to pamięć społeczna ostatniej dekady PRL, ze szczególnym zwróceniem uwagi na dwa aspekty tejże – przywołanie wspomnień dotyczących codziennego życia w socjalizmie oraz pamięć o wydarzeniach historycznych i postaciach historycznych tego czasu. Po drugie, jest to sposób dyskursywnego tworzenia przez przedstawicieli tytułowego pokolenia przełomu otaczającej ich rzeczywistości społecznej.
Praca jest adresowana do badawczy, studentów socjologii, politologii, dziennikarstwa, kulturoznawstwa i innych dyscyplin zainteresowanych współczesnymi przemianami pamięci społecznej oraz wykorzystaniem w praktyce badawczej fotografii jako elementu wywiadu.