Ocalić pamięcią. Praktyki pamięci i zapominania we współczesnej prozie postjugosłowiańskiej. (STUDIA I MONOGRAFIE NR 476)

• Autor: Giergiel Sabina
  • ISBN: 978-83-7395-506-6
  • Rok wydania: 2012
Książka stanowi próbę refleksji nad twórczością czworga autorów (Miljenka Jergovicia, Davida Albahariego, Aleksandra Hemona i Dašy Drndić), debiutujących jeszcze za czasów socjalistycznej Jugosławii, a następnie kontynuujących swą działalność pisarską po rozpadzie kraju. Na podstawie ich twórczości autorka analizuje zjawiska związane z przemianami form pamięci w przestrzeni powstałej po rozpadzie Jugosławii, w której aktualnie krzyżują się oddziaływania różnych literatur; bośniackiej, serbskiej i chorwackiej.
Książka adresowana jest do badaczy literatury, studentów kierunków humanistycznych, jak również czytelników zainteresowanych współczesną prozą krajów słowiańskich.