Metoda symulacji komputerowych w badaniach kształtów linii wodoru formowanych w plazmie (STUDIA I MONOGRAFIE NR 422)

• Autor: Olchawa Wiesław
  • ISBN: 978-83-7395-7395-
  • Rok wydania: 2009
W pracy pokazano, w jaki sposób metoda symulacji komputerowych pomaga w zrozumieniu skomplikowanych zjawisk fizycznych. W problemach zorientowanych na zastosowania często, ze względu na stopień komplikacji, nie jest możliwe modelowanie zjawisk tylko za pomocą analizy matematycznej, trzeba użyć modelowania numerycznego. Do takich skomplikowanych zjawisk należy proces formownia linii widmowych wodoru w plazmie. Na podstawie tego przykładu w pracy opisano, jak powstały modele numeryczne tego procesu oraz jakie istotne wyniki udało się uzyskać metodą symulacji komputerowych.
Praca jest adresowana do pracowników naukowych i studentów starszych lat zainteresowanych metodą symulacji komputerowych. Z pracy skorzystają również studenci szukający prostego wprowadzenia w zagadnienie formowania linii widmowych w plazmie.