Język a Edukacja 4: Wychowanie językowe

• Autor: Nocoń Jolanta (red. nauk.)
  • ISSN: 2299-5528
  • Rok wydania: 2015

Wychowanie językowe, kojarzone z kształceniem językowym w lingwodydaktyce, kulturą języka w językoznawstwie, aksjologią w filozofii, w czasach ponowoczesnych zyskuje szczególne znaczenie – z takiego założenia wychodzą autorzy tekstów zgromadzonych w tomie. Różnorodność problemów poruszonych w artykułach uświadamia złożoność, rozległość i ważność podjętego tematu. Ich autorzy przyjmują różne perspektywy badawcze. Tom przynosi zarówno rozważania teoretyczne nad istotą, celami i treściami szkolnego wychowania językowego, jak i propozycje praktycznych działań edukacyjnych. Niektóre z tekstów wychodzą z problematyką wychowania językowego poza edukację szkolną, wskazując tym samym na jego aspekt społeczny, a nie jedynie edukacyjny.

Praca jest adresowana do językoznawców, dydaktyków akademickich, nauczycieli języka polskiego, studentów.