Forma i znaczenie. Projekt semazjologii Antona Marty'ego w kontekście problemu relatywizmu językowego (STUDIA I MONOGRAFIE NR 462)

• Autor: Machlarz Artur
  • ISBN: 978-83-7395-467-0
  • Rok wydania: 2011
Praca stanowi rekonstrukcję projektu semantyki ogólnej autorstwa Antona Marty’ego – filozofa i językoznawcy, przedstawiciela szkoły brentanowskiej. Projekt Marty’ego został przedstawiony na tle żywego na przełomie XIX i XX wieku problemu porównywalności semantyk różnych języków. Problem ten związany był szczególnie z powszechną akceptacją w filozofii i językoznawstwie Humboldtowskiej tezy o paralelności myśli i mowy, zgodnie z którą to tezą formy językowe stanowią odwzorowanie form myślenia. Marty jest autorem oryginalnej krytyki tezy Humboldta oraz krytyki relatywizmu językowego będącego uznawaną w XIX wieku konsekwencją tej tezy. Marty zaproponował alternatywną wobec ówczesnych koncepcji teorię języka jako narzędzia komunikacji i metodologiczne zasady opisu znaków językowych, które uwzględniając istotne zróżnicowanie języków, pozwalają uniknąć zagrożenia relatywizmem. Praca Forma i znaczenie... jest pierwszą na rynku polskim tak obszerną rekonstrukcją interesującego projektu Antona Marty’ego.
Książka może zainteresować specjalistów z zakresu filozofii języka, językoznawców oraz historyków filozofii badających dzieje szkoły brentanowskiej. Praca może być także pomocna dla studentów zainteresowanych filozofią języka.