Czeska szkoła w Protektoracie Czech i Moraw (STUDIA I MONOGRAFIE NR 363)

• Dostępność: Brak Brak
  • Autor: Jasiński Zenon
  • ISBN: 978-83-7395-159-4
  • Rok wydania: 2006
W pracy omówiono główne problemy szkolnictwa czeskiego Protektoratu Czech i Moraw. Opisano funkcjonowanie szkolnictwa na obszarze Czech, Moraw i Śląska przed 1938 r., przedstawiono genezę i konsekwencje powstania Protektoratu Czech i Moraw w sferze polityki i gospodarki, omówiono politykę oświatowa, jej źródła i cele oraz konsekwencje dla młodzieży i nauczycieli, ukazano zmiany w systemie zarządzania szkolnictwem, zmiany programowe i strukturalne w odniesieniu do różnych rodzajów i stopni szkół oraz ich funkcjonowanie, przedstawiono status szkolnictwa po likwidacji autonomii szkolnej. Ukazano również system oddziaływań germanizacyjnych, jaki był realizowany w szkole w stosunku do młodzieży i nauczycieli przez Kuratorium dla Wychowania Czeskiej Młodzieży Czechach i na Morawach. Przedstawiono również formy oporu czeskich nauczycieli i uczniów wobec polityki germanizacyjnej władz Protektoratu i Rzeszy Niemieckiej. Książka adresowana jest do historyków oświaty, zajmujących się problemami szkolnictwa Czechosłowacji w okresie II wojny światowej.