Charles Sanders Peirce o nieskończonej wspólnocie badaczy

• Autor: Hensoldt Agnieszka (wstęp i tłumaczenie)
  • ISBN: 978-83-7395-322-2
  • Format: A5
  • Rok wydania: 2008
Celem tego wyboru tekstów Ch.S. Peirce’a jest zapoznanie polskiego czytelnika z kontekstami wprowadzenia i występowania w filozofii Peirce’a pojęcia „nieskończonej wspólnoty badaczy”. Czytelnik znajdzie w pracy przełożone na język polski dwa artykuły Peirce'a z lat 70. XIX wieku: Some Consequences of Four Incapacities oraz Grounds of Validity of the Laws of Logic, a także dwa większe fragmenty późniejszych tekstów Peirce’a, odpowiednio z 5. oraz z 7. tomu Collected Papers of Charles Sanders Peirce. Wybór tekstów Peirce'a poprzedzony jest wstępem Agnieszki Hensoldt, w którym autorka analizuje rolę, jaką pojęcie „nieskończonej wspólnoty badaczy” pełni w koncepcji Peirce’a, oraz powody, dla których ten element pragmatycznej doktryny Peirce’a stał się inspiracją dla wielu 20-wiecznych filozofów.
Praca adresowana jest do zarówno do badaczy, jak i do studentów szeroko rozumianych nauk społecznych, a w szczególności filozofii.